Wykonywanie wielu prac związanych czy to ze stawianiem nowych obiektów, czy to z pozbywaniem się ich, aby zrobić miejsce dla nowych, wymaga dopełnienia wielu formalności. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie posiadał doskonałą wiedzę w tym temacie, bo w końcu nie każdy na co dzień zajmuje się tego typu działalnością. Dlatego też przybliżymy ten temat w jak najprostszych słowach, aby każdy bez wyjątku mógł dopełnić wszelkich formalności związanych z wyburzeniami budynków.

Pozwolenie na wyburzenie budynku – kiedy jest potrzebne?

Oczywiście jednym z najważniejszych pytań jest to czy potrzebne jest pozwolenie na wyburzenie budynku? Obowiązujące przepisy prawne w sposób jasny określają, w jakich przypadkach tego typu dokument jest niezbędny. Chodzi przede wszystkim o wszystkie te gmachy, które zostały wpisane w rejestr zabytków oraz poddane są opiece konserwatorskiej. Jeśli kamienica, dom czy też inny obiekt nie podlegają tym paragrafom, to pozwolenie nie jest konieczne. Co więcej, podoba sytuacja ma miejsce w przypadku, kiedy chcemy się pozbyć konstrukcji, która nie wymagała zgody na jej stworzenie. Do tego grona zaliczać się będą także wszelkiego rodzaju altany, wiaty, a także i przydomowe oranżerie.

Wyburzenie budynku – formalności

W przypadku, kiedy dany obiekt podlega pracom konserwatorskim czy też jest wpisany do rejestru zabytków konieczne jest dopełnienie kilku formalności jeszcze przed rozpoczęciem prac. Chodzi przede wszystkim o wniosek o wydanie pozwolenia, w którym zawarte zostaną m.in. dane inwestora czy dokładne informacje dotyczące gmachu do rozbiórki (dokładny adres, rodzaj obiektu itd.).

Oprócz tego wśród dokumentacji powinna znaleźć się również zgoda samego właściciela na wyburzenie budynku, cały projekt procesu z dokładnym opisem robót. Nie może zabraknąć także informacji o przewidzianych środkach bezpieczeństwa. Na tej podstawie starostwo powiatowe ma na wydanie decyzji 65 dni roboczych, czyli około trzech miesięcy.

Jak zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wyburzania?

Niezależnie od wielkości obiektu przy każdej rozbiórce czy też wyburzeniu powinniście korzystać z profesjonalnej firmy. Mogłoby się wydawać, że nie ma takiej potrzeby. Jednak przed przystąpieniem do prac, należy najpierw odłączyć wszystkie instalacje – gazową, elektryczną, kanalizacyjną. Specjaliści wykonują tego typu działania na co dzień, więc posiadają doświadczenie, które pozwala im na bezproblemowe zamknięcie obiegu prądu czy wody bez uszczerbku dla pozostałej jego części. Właśnie dlatego warto postawić na ekipę budowlaną. Zapewni ona skuteczność, a także stosunkowo krótki czas realizacji powierzonego zadania.

Wyburzenie budynku gospodarczego – co warto wiedzieć?

W przypadku, jeśli obiekt nie ma większej powierzchni niż 25 metrów kwadratowych i nie jest wyższy niż 8 metrów, to może zostać wyburzony bez pozwolenia. Oczywiście należy również pamiętać o dwóch wcześniej wymienionych czynnikach, a więc rejestrze zabytków oraz pracach konserwatorskich. Trzeba również pamiętać o tym, że sama odległość obiektu od granicy całej działki musi być większa niż połowa wysokości budynku.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!